Çeyiz Parası Dilekçe Örneği SGK İndir

Çeyiz Parası Dilekçe Örneği SGK İndir

DosyaMerkezi.net
Lisans:Ücretsiz
Dil:Türkçe
Dosya Boyutu:293 KB
Üretici:dosyamerkezi.net
İşletim Sistemi:Windows (Tümü)
Son Güncelleme:5 Ocak 2018
Kırık link bildir Yorum Yaz
Sponsorlu Bağlantılar
Hemen İndir (293 KB)
2330 kez indirildi

Puanlama

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...Loading...

Çeyiz parası anne ve babası vefat etmiş kişilere SGK tarafından yapılan yardım ödemesidir.

Çeyiz parası diğer adıyla (Evlenme Ödeneği)’ ni kimler alabilir? Nasıl alınır? Nereye müracaat etmek gerekir? sorularının cevabını aşağıdaki makalede bulabilirsiniz. Çeyiz Parası Dilekçe Örneğini verilen linkten indirerek gerekli kuruma başvuruda bulunabilirsiniz.

SGK Çeyiz Parası

Çeyiz parası annesi, babası vefat etmiş kişilere evlenmesi durumunda yapılan ödemeye verilen isimdir. Bu ödenek genel de direk olarak verilse de bazen araştırmaya tabii tutulmaktadır. Çeyiz parası sosyal güvenlik kurumu tarafından güvence altına alınmıştır. Çeyiz parası bir başka değişle tüm yakınların vefatı ile yalnız kalan kız çocuğuna evlenmesi durumunda yapılan çeyiz parası adı altında ki yardıma denir.

SSK Çeyiz Parası Sorgulama

SGK çeyiz parası başvurulara bizzat ve direk olarak SGK kurumuna dilekçe yoluyla yapılmalıdır. Çeyiz parası sorgulama diye bir şey olmadığı gibi yetim maaşının 24 katı şeklinde verilmektedir.

Çeyiz Parası Hesaplama

Çeyiz parası hesaplamaları basit bir işlemdir. Çeyiz parası almak isteyen bayan vatandaşlar da aranan şartlardan biri de yetim maaşı almasıdır. Yetim maaşı almayan kız çocukları çeyiz parasından nasiplenemez. Çeyiz parası ise genel de verilen yetim maaşının 24 ile çarpımı yani 2 senelik yetim maaşının verilmesi ile olur.

Dilekçe Örneği

Bu belgeler annesi, babası ölen kişilere çeyiz ödeneği verilmesi için yapılan başvuruların yapılması gereken belgedir. Belgeyi çıkartıp gerekli alanları özenle ve doğru bir şekil de doldurup size en yakın SGK müdürlüğüne gidip başvurunuzu yapmanız çeyiz ödeneği almanız için yeterlidir. Çeyiz parasını almak için gerekli olan dilekçeyi indirmek için tıklayınız. (Tekrar yetim maaşına bağlanma gibi durumlar da sgk tarafından istenebilir saklayınız.)

Çeyiz Ödeneği Nasıl Alınır, Kimler alabilir?

Çeyiz parası alacak kişi de bulunması gereken özellikler:
Anne babası vefat etmiş olmalıdır.
Yetim (ölüm) aylığı almalıdır.
Kız çocuğu olmalıdır. (Bu nokta da erkeklerin başvuru şansı yoktur. Yani erkeklere çeyiz ödeneği bulunmamaktadır.)

Çeyiz parası nasıl alınır?

En yakın SGK kurumuna başvuru yapılarak alınır.
Başvurular bizzat yapılmalıdır.
Başvurular da dilekçe eksiksiz doldurulmalıdır.

Not: Yetim aylığı evlenmenin ardından kesilir, ödeme yapılmaz. Ayrılma gibi durumlar da tekrar başvuru yaparak aylığınıza kavuşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

2330 kez indirildi

YORUM YAZIN