Plaka Değiştirme İşlemi İçin Hazır Dilekçe Örneği

Plaka Değiştirme İşlemi İçin Hazır Dilekçe Örneği

DosyaMerkezi.net
Lisans:Ücretsiz
Dil:Türkçe
Dosya Boyutu:13 KB
Üretici:dosyamerkezi.net
İşletim Sistemi:Windows (Tümü)
Son Güncelleme:24 Ocak 2018
Kırık link bildir Yorum Yaz
Sponsorlu Bağlantılar
Hemen İndir (13 KB)
555 kez indirildi

Puanlama

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...Loading...

Plaka Değiştirme İşlemi İçin Hazır Dilekçe Örneği İndir

Bilindiği üzere ikinci el araç satın alanların plaka değişikliği yapılmasının iki sebebi vardır. Birincisi satın aldığınız aracın başka bir şehirden almış ve bulunduğunuz şehrin plakası ile değiştirmek istemeniz, ikincisi de var olan plakanızda yıpranma olmuş ve okunmaz duruma gelmiş, trafik kuralları gereğince değiştirmeniz zorunlu ise. Bu iki durum içinde bir kaç farklılık haricinde izlenecek yol benzer şekildedir. Şunu da hatırlatalım ki; ikinci el bir araç satın almışsanız mutlaka plaka değişmesi gerekir diye bir şart yoktur. Aynı plaka ile kullanmaya devam edebilirsiniz.

İkinci El Araç Satın Alındığında Plaka Değişimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle noter satışı esnasında plakayı değiştirmek istediğinizi belirtmelisiniz. Noter plaka değişimi için ayrı bir işlem yapacak ve sizden ona göre ücret talep edecektir. Noter satışı sonrasında 30 gün içerisinde ikamet ettiğiniz yerdeki Emniyet Müdürlüğü’ne plaka değişimi için başvuru yapmanız gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken konu mutlaka ikamet adresinizdeki emniyet müdürlüğüne başvurmak durumundasınız. Örneğin İstanbul’da ikamet eden biri İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne plaka değişimi başvurusu yapamaz. Böyle bir başvuru geçerli olmayacaktır. Özellikle büyük şehirlerde oturuyor iseniz bulunduğunuz şehrin emniyet müdürlüğü trafik tescil kuruluşundan randevu almanız gerekir. Zira çok yoğun olabileceğinden zamanınız heba olabilir. Aracın sigorta ve muayenesinin günü geçmiş ise yenileyiniz. Trafik tescil şubeye evraklarınızı tam olarak sunduğunuzda plaka değişimi için size verilecek belge ile şoförler odasına giderek plakanızı alıp tekrar trafik tescil şubeye gelip ruhsata işletmeniz gerekir.

İkinci el araç satın aldığınızda plaka değişimi istediyseniz gerekli olan belgeler şunlardır:

*Arabayı satın aldığınıza dair noter satış belgesi,
*Aracın eski trafik belgeleri ve plakası,
*Zorunlu sigortasına dair poliçe,
*Aracın muayenesinin devam ettiğine dair belge,
*Motorlu taşıtlar vergisi borcunun ödenmiş olması gerekir.

İkamet Değişikliği Yada Plakada Yıpranma Varsa Plaka Değişimi Nasıl Yapılır?

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi plaka değiştirmenin iki sebebi olabilir. İkinci el araç satın aldığınızda ikamet ettiğiniz şehrin plakasını almak için plaka değiştirmek isteyebilirsiniz. Bir diğer sebebin plakadaki yıpranma ve deformasyon olabileceğini belirtmiştik. Burada birde şöyle bir sebep olabileceğini ekleyelim. Farklı bir şehre taşındınız ve plakanızın yaşadığınız şehrin plakası olmasını istiyorsanız da plaka değiştirmek isteyebilirsiniz. Plakada yıpranma ve bozulma olması durumu ile isteğe bağlı sigorta değişim işlemleri birbirinin aynı olacaktır. Öncelikle nüfus müdürlüğüne giderek ikamet belgenizi alınız. Sonrasında vergi dairesinden aracın motorlu taşıtlar vergisi borcu olmadığına dair belge almalısınız. Daha sonra şoförler odasına giderek plaka değişimi istediğinizi belirtiniz. Size bir dosya açılacaktır. Ve belli bir ücret alınacaktır, bunu bilmenizde yarar vardır. Şoförler odasından aldığınız dosya ile emniyet müdürlüğü trafik tescil şubesine başvuruda bulunacaksınız. Fakat özellikle büyük şehirler için emniyet müdürlüğünden randevu almayı unutmayınız. Bütün evraklar ile trafik tescil şubede ödeme yaptıktan sonra plakanızı seçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

555 kez indirildi

YORUM YAZIN